Αθλητικα

Τα σάρωσε όλα ο Λέων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σούμο

Δύο χρυσά, τρία χάλκινα και δύο αργυρά ο απολογισμός στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Σούμο που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Χωριό

Μια ιστορική στιγμή για τον Αθλητικό Σύλλογο Λέων ο οποίος έχει δύο αναγνωρισμένα σωματεία (tae kwon do- Σούμο) έλαβε χώρα την Κυριακή στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Σούμο που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Χωριό με την συμμετοχή 200 αθλητών.

Ο ΑΣ Λέων συμμετείχε με 16 αθλητές και έλαβε επτά μετάλλια, δύο χρυσά, τρία αργυρά και δύο χάλκινα.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι ο προπονητής του tae kwon do Γιώργος Σταυρόπουλος που είναι κι αθλητής του Σούμο συμμετείχε και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στους άντρες και στα -77 κιλά.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Γκολφινόπουλος στα -35 κιλά ενώ το αργυρό πήραν τρεις αθλητές. Η Ελένη Πανίτσα στα -60 κιλά, η Μαρία-Αγγελική Παυλοπούλου στα -45 κιλά και ο Δημήτρης Οικονόμου στα -85 κιλά.

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν ο Παναγιώτης Βαρελάς στα -92 κιλά, και ο Νίκος Κωσπέτας στα +115 κιλά.

Επίσης συμμετείχαν οι εξής αθλητές του ΑΣ Λέων: Γιώργος Γκολφινόπουλος, Κωνσταντίνα Αποστολάτου, Νίκος Καρατζάς, Λεωνίδας Κωνσταντάτος, Νεκτάριος Βαρελάς, Στυλιανός Κιρκώφ, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος και Ειρήνη Τρυφωνοπούλου.

Την αποστολή συνόδευσε και ο πρόεδρος του συλλόγου Αντώνης Γκολφινόπουλος.

Να σημειωθεί ότι οι διακρίσεις αυτές των αθλητών και όσων κατακτούν μετάλλια μοριοδοτούνται και είναι ένα πολύ σημαντικό κίνητρο.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΓΚΟΛΦΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

Συγχαρητήρια σε όλους

Ο πρόεδρος του Αθλητικού Συλλόγου Λέων, Αντώνης Γκολφινόπουλος ο οποίος συνόδευσε και την αποστολή μετά το τέλος του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος έδωσε συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Ο ίδιος έμεινε ικανοποιημένος από την παρουσία των αθλητών για την αγωνιστικότητά τους αλλά και το ήθος τους. Τον επόμενο μήνα η Εθνική ομάδα θα βρεθεί στην Ελβετία στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Σούμο με τρεις αθλητές.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού και παρακολούθησε τις προσπάθειες των αθλητών

Ο προπονητής του tae kwon do και ο αθλητής του Σούμο Γιώργος Σταυρόπουλος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στους άντρες και στα -77 κιλά.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Γκολφινόπουλος στα -35 κιλά

Η Ελένη Πανίτσα κατέκτησε τη δεύτερη θέση και πήρε το αργυρό μετάλλιο στα -60 κιλά

Η Μαρία-Αγγελική Παυλοπούλου πήρε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στα -45 κιλά

Ο Δημήτρης Οικονόμου κατέλαβε τη δεύτερη θέση και πήρε το αργυρό μετάλλιο στα -85 κιλά

Ο Παναγιώτης Βαρελάς με την κατάκτηση της τρίτης θέσης παρέλαβε το χάλκινο μετάλλιο στα -95 κιλά

Ο Νίκος Κωσπέτας κατέκτησε την τρίτη θέση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα +115 κιλά