Μπάσκετ

Ο Προμηθέας μεταμορφωμένος, είχε ψυχή και λύσεις, νίκησε το Περιστέρι

Παίζοντας με ψυχή και έχοντας αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα, η ομάδα του Προμηθέα  νίκησε  εντός έδρας με 75-58 το Περιστέρι  για την 9η αγωνιστική της basketleague και επιστρέψει στις νίκες.

Κορυφαίοι για την Πατρινή ομάδα ο Μίλερ με 20 πόντους, ο Γιαννόπουλος με 15 (3 τρίποντά) και ο Δ. Αγραβάνης με 14 (3 τρίποντα) ωστόσο όλοι οι παίκτες βοήθησαν με το νεοαποκτηθείς  Τζ. Γκραντ να κάνει εξαιρετικό ντεμπούτο  με πολύ καλή δουλειά μέσα στη ρακέτα.

Στο αγωνιστικό μέρος,  ο Προμηθέας ξεκίνησε με 5αδα τους Δ. Αγραβάνη, Μίλερ, Αθηναίου, Γιαννόπουλο και Αγκπελίς, όμως το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά και με καλή άμυνα προηγήθηκε με 6-0 στο 3΄. Η Πατρινή ομάδα με λάθος επιλογές και άστοχα σουτ «κόλλησε» επιθετικά με αποτέλεσμα να κάνει 3,5 λεπτά να σημειώσει πόντο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν με τον Μίλερ που βρήκε ρυθμό, έδωσε λύσεις στην επίθεση και βοήθησε ώστε να μειώσει σε 13-7 στο 3΄. Η κίνηση του Γιατρά να ρίξει στο ματς τον νεοαποκτηθέντα Γκραντ ο οποίος βοήθησε στα ριμπάουντ, αυτό βοήθησε να τρέξει έτσι με σερί 6-0 μείωσε σε 13-11 στο 2΄ κρατώντας το Περιστέρι για περίπου 3 λεπτά χωρίς πόντο. Η παρουσία του Μπουρούση στο παρκέ έφερε το παιχνίδι κοντά στη ρακέτα και αυτό βοηθήσει να κρατήσει ένα μικρό προβάδισμα με 4 πόντους (13-17) στο τέλος του 10λεπτου.

BL20 09122

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, η Πατρινή ομάδα προσπαθούσε πολύ στην άμυνα αλλά παράλληλα είχε θέματα στην επίθεση καθώς μόνο ο Μίλλερ μπορούσε να δώσει λύσεις σε αντίθεση με το Περιστέρι που είχε πολλούς παίκτες να βοηθήσουν και έτσι κρατούσε προβάδισμα (22-16 στο 13΄). Οι λύσεις του Γιαννόπουλου σε άμυνα και επίθεση, «ψαλίδισαν» τη διαφορά, ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε σε 25-24 στο 15΄ δίνοντας πάλι χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς. Τα δυο τρίποντα από Πετεγουει και Αγραβάνη, αντίστοιχα κράτησαν τη διαφορά στο -1 με το Περιστέρι να τρέχει και με τον Μάντζαρη να βοηθά οργανωτικά και όχι μόνο, κράτησε μια μικρή διαφορά (27-31, 32-35). Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Γιατρά έκανε αντεπίθεση και με πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο (είχε φτάσει τους 13 πόντους με τρία τρίποντα) ισοφάρισε σε 35-35 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

BL20 09124

Στο τρίτο 10λεπτό, η Πατρινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά, αφενός η καλή άμυνα και αφετέρου η παρουσία του Γκραντ που είχε κάνει εξαιρετική δουλειά στα ριμπάουντ έδωσε τη δυνατότητα για σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους Μίλλερ-Αγραβάνη και το σκορ 42-35. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αντεπίθεση και με σωστές επιλογές στην επίθεση, μείωσαν στο καλάθι με 42-40 όμως οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα, με καλή άμυνα πάνω στον Μπουρούση και σωστές επιλογές στην επίθεση, αύξησε πάλι το προβάδισμα (46-40) στο 24΄.

Ο Προμηθέας με πρωταγωνιστή τον Μίλερ που σημείωσέ 9 πόντους σε 7 λεπτά, πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 11 (51-40) πόντους στο 27΄ απέναντι σε ένα Περιστέρι που έκανε πολλά λάθη και δεν είχε λύσεις στην επίθεση. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα και προσπάθησαν να βρουν τρύπες στον Προμηθέα αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι εκτός από να μειώσουν τη διαφορά στους 9 (53-44).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Αγκμπελέσε 2 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 14 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μίλερ 20 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 4 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 9 (1/4 τρίποντα), Χριστοδούλου 2, Ραντίσεβιτς.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΜακΛιν 4 (2/9 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γκρέι 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 11 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 12 (2/7 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4 (0/5 τρίποντα), Χάροου 5 (1).