Μπάσκετ

Ηττα στις λεπτομέρειες για τον Προμηθέα, έχασε εκτός από το Λαύριο

Ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε  πριν λίγο  η ομάδα του Προμηθέα η οποία μη έχοντας καθαρό μυαλό στο τέλος, έχασε (75-72) από το ισχυρό Λαύριο σε εξ αναβολής της 1ης αγωνιστικής της basketleague και έτσι έχασε την ευκαιρία να κάνει άλμα τετράδας.

Στη 2η θέση αναρριχήθηκε το σύνολο του Σερέλη, που είχε κορυφαίους τους Κάρτερ (22 πόντοι) και Ντιαλό (13 πόντοι). Από την άλλη, για τους Αχαιούς διασώθηκαν οι Τζεράι Γκραντ (17 πόντοι) και Τζεριάν Γκραντ (16 πόντοι, 5 ασίστ).

Ο Ίαν Μίλερ είχε την ευκαιρία το φινάλε να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, στέλνοντας το ματς στην παράταση, όμως, το σουτ που επιχείρησε από τα 8 μετρά δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα το Αθηναϊκό συγκρότημα να επικρατήσει με 75-72. Ο Προμηθέας προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, αφού η πατρινή ομάδα πλήρωσε τα λάθη της.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 55-53, 75-72.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 22 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μουράτος 7 (2/9 σουτ, 8 ασίστ), Ντιαλό 13 (5 λάθη), Ντέιβις 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόζι (0/4 σουτ), Σάβατζ 9 (1), Άλστον, Περσίδης 7 (1), Βουλγαρόπουλος 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4, Λούντζης 1, Αγραβάνης Δ. 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζέριαν Γραντ 16 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Τζεράι Γκραντ 17 (7/9 δίποντα, 3/6 βολές), Έβανς 4, Αγραβάνης Γ. 14 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Αθηναίου, Μίλερ 9 (2 τρίποντα, 4 λάθη).