Απόλλων: Έχει το επάνω χέρι στην παραμονή-“Καθάρισε” το Περιστέρι 74-72 στην Περιβόλα

Νίκη που σήμανε την πιθανή ολοκληρωτική παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ πέτυχε ο Απόλλωνας που επικράτησε 74-72 του Περιστερίου στο κλειστό της Περιβόλας για την 21η αγωνιστική.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ…

Μια επιτυχία με “χιτσκοκικό” φινάλε, καθώς ένα γλίστρημα του Μήτρου Λονγκ δεν στοίχησε ελάχιστα δεύτερα πριν από τη λήξη του αγώνα, ενώ σουτ του Χρηστίδη από την πλευρά της φιλοξενούμενης ομάδας, που κατέληξε μεν στο καλάθι δεν μέτρησε, καθώς η κόρνα είχε ακουστεί πριν η μπάλα φύγει από τα χέρια του. Έτσι όλα κύλησαν ομαλά για την μελανόλευκη ομάδα και πλέον κοιτάζει τη συνέχεια του πρωταθλήματος με άλλο μάτι. Η αντίδραση των μελανόλευκων στα τελευταία έξι λεπτά και η επική παρουσία του Σίμονς έδωσε στους μελανόλευκους τη μεγάλη νίκη.

ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΤΟ ΣΚΟΡ

Ο Απόλλωνας στο πρώτο δεκάλεπτο κι απέναντι στο Περιστέρι μπορεί να μπήκε δυνατά προκειμένου να έχει ελπίδες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήσαν αυτοί που είχαν το επάνω χέρι, καθώς ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με τους μελανόλευκους απλά να κυνηγούν να καλύψουν τη διαφορά με το Περιστέρι να προηγείται με 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, θέλησε να κάνει τη δική του αντεπίθεση και εν μέρει το πέτυχε, καθώς μπορεί οι φιλοξενούμενοι να πήραν μια μικρή διαφορά (15-20, στο 11′), αλλά οι μελανόλευκοι είχαν καθαρό μυαλό, περιόρισαν τα όποια λάθη έκαναν και στο 13ο λεπτό πήγαν το σκορ στον πόντο (24-26).

ΠΙΕΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΑΝ

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας προσπάθησε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει μπροστά και συνεχώς “σφυροκοπούσαν” τη ρακέτα της μελανόλευκης ομάδας. Όμως οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν το έβαλαν κάτω πίεσαν, μείωσαν τη διαφορά (29-32 στο 16ο λεπτό) και έφτασαν να βρίσκονται στο ημίχρονο ένα πόντο πίσω από το Περιστέρι.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΑΣΕ…

Στο τρίτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ανέβασε ταχύτητα θέλοντας να πάρει κεφάλι στο σκορ και τα κατάφερε, καθώς στο 22ο λεπτό προηγήθηκε 49-42, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και φιλοδώρησαν με ένα 5-0 τη ρακέτα της μελανόλευκης ομάδας μειώνοντας σε 49-47 στο 23ο λεπτό. Ωστόσο οι παίκτες του Απόλλωνα πείσμωσαν και στο 25ο έκαναν το 53-49, ενώ με δύο ελεύθερες βολές του Διαμαντάκου στο 26ο λεπτό το σκορ μεγάλωσε κατά τρεις πόντους (55-52). Η συνέχεια όμως ανήκε ολοκληρωτικά στο Περιστέρι που κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και βρέθηκε να προηγείται με 59-65.

ΜΕ ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗ ΚΑΙ ΣΙΜΠΣΟΝ

Έχοντας καλή ψυχολογία η φιλοξενούμενη ομάδα -καθώς προηγείτο- πήρε στη συνέχεια τα ηνία του παιχνιδιού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 34ο λεπτό στο 63-72, η μελανόλευκη ομάδα πάλευε, κάνοντας φιλότιμες προσπάθειες και διά χειρός Τσαλμούρη έκανε το 69-72, μειώνοντας στο 39ο λεπτό στο 71-72 με τον Σίμπσον να βάζει φωτιά στο κλειστό της Περιβόλας 1.23 πριν από τη λήξη, καθώς έξω από τα 6.75 μ. έκανε το 74-72 και έως εκ θαύματος η μπάλα βρισκόταν σε χέρια παικτών του Περιστερίου, η μπάλα έφυγε για το καλάθι του Απόλλωνα, αλλά η κόρνα είχε ακουστεί. Οι διαιτητές κοίταξαν το ριπλέι και έδωσαν έτσι τη νίκη στην μελανόλευκη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαλμπούρης 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζούμπος 3, Σίμονς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Μήτρου – Λονγκ 12 (2), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 4, Δίπλαρος 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛιν 6 (2), Ντέιβις 5 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 11 (2), Μωραΐτης 7 (1), Γκίελο 9 , Μπράουν, Γκρέι 16 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόζι 14 (2/6 τρίποντα), Αγκμπελίς 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρηστίδης 4, Κατσίβελης (Σαλούστρος 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ).