Τρίτη 19 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ

Εξαιρετικό το πρώτο δείγμα της Εθνικής ομάδας-Άνετα 86-70 την Ισπανία

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει εμφάνιση MVP του ΝΒΑ, η Ελλάδα νίκησε άνετα 86-70 την Ισπανία στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και στην πρεμιέρα των φιλικών της.

Ο «Greek Freak» έκανε άνω κάτω την άμυνα της «φούρια ρόχα» με 31 πόντους (7/10β., 9/10διπ., 2/3τρ.) και 10 ριμπάουντ, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να είχε επίσης διψήφιο αριθμό πόντων με 11π.
Από το σύνολο του Σκαριόλο, ξεχώρισε ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους, με τον Πραντίγια να προσθέτει άλλους 10π.

Το ματς
Με τους Κ. Αντετοκούνμπο, Γ. Αντετοκούνμπο, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Καλάθη ξεκίνησε η Ελλάδα. Από νωρίς είχε καλό ρυθμό το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (7-7), χάρη στην άτυπη… μονομαχία του Γιάννη με τον Γ. Ερνανγκόμεθ, στα πρώτα τρία λεπτά.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ιτούδη έσφιξαν αμυντικά και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο αρχικά με Καλάθη, Ντόρσεϊ και Παπανικολάου πήραν τον απόλυτο έλεγχο του ματς (18-10) και με τους Αγραβάνη και Παπαπέτρου να έρχονται ορεξάτοι από τον πάγκο, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (28-10), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι… στροφές μειώθηκαν, αλλά η Ελλάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο στην ίδια απόσταση (31-13).

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ελλάδα και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +20 (36-16), στο 14’. Η αντίδραση της Ισπανίας ήταν ένα 5-0 του Μπράουν (36-21), αλλά με μπροστάρηδες τους Γιάννη και Καλάθη αποκαταστάθηκε η… τάξη και η Εθνική έφτασε στο +21 (44-23), στο 16’.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Ιτούδη έκαναν εύκολα λάθη, με τη «φούρια ρόχα» από την άλλη να βρίσκει ρυθμό και σουτ από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να ψαλιδίσει τη διαφορά (48-35), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, οι διεθνείς έβγαλαν τις άμυνες και με ένα φόλοου του Ντόρσεϊ πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (50-35).
Ελλάδα-Ισπανία 86-70
Μετά το νωθρό ξεκίνημα και των δύο στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Εθνική πήρε τον έλεγχο με πρωταγωνιστή τον Γιάννη, εκτοξεύοντας τη διαφορά ξανά στο +19 (59-40), στο 25’. Στη συνέχεια, ο ηγέτης των Μπακς αποσύρθηκε για «ανάσες» μαζί με του υπόλοιπους… βασικούς, με τη «φούρια ρόχα» να το εκμεταλλεύεται πολύ καλά και με μπροστάρη τον Μπριθουέλα να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (60-51), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα με αρκετά λάθη και από τους δύο και σκοράρισμα κυρίως από τη γραμμή των βολών, με τους φιλοξενούμενους να ήταν πιο αποτελεσματικοί και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 63-57.
Με τον Γιάννη στο αρχικό σχήμα τη τέταρτης περιόδου ξεκίνησε μία… άλλη Εθνική, η οποία και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και ξέφυγε στο +18 (78-61), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και παρά την αποχώρηση του ηγέτη των Μπακς διατηρούσε την απόστασή της στα ίδια επίπεδα (82-63), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 86-70.
Τα δεκάλεπτα: 31-13, 50-35, 63-57, 86-70