Ερασιτεχνικό

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Ισόπαλο το ντέρμπι, μόνη πρώτη η Θύελλα

Published

on

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής καθώς Διαγόρας και Πανμοβριακός μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ο Διαγόρας μπορούσε να είχε καθαρίσει με μεγαλύτερο σκορ από το 2-0 και στην επανάληψη ο Πανμοβριακός θα μπορούσε ακόμα να πάρει και τη νίκη. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Δημητρακόπουλος (22’), Γκολφινόπουλος (27’) ενώ των φιλοξενούμενων οι Καζαντζής (57’) και Σιδέρης (αυτ. 62’).

H Θύελλα Πατρών σημείωσε το σκορ της ημέρας καθώς συνέτριψε με 6-1 το Λιμνοχώρι και παρέμεινε η μοναδική ομάδα με το απόλυτο νικών. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Νικολόπουλος (20’), Σκουμής (31’, 34΄, 66’) με πέναλτι ο Αγουρίδης (48’) και ο Κουτσαντώνης (53’). Το γκολ της τιμής για τους «πράσινους» σημείωσε στο 48’ ο Γκότσης.

Η Αχαϊκή γκέλαρε στο γήπεδό της καθώς παραχώρησε ισοπαλία (1-1) στον Δία. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 35′ με τον Μπίκο για να φέρουν το ματς στα ίσια στο 70′ οι του Δία με τον Κατσιγιάννη.

Σημαντική νίκη πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Αχαιός Σαραβαλίου με 1-0 επί του αξιόμαχου Αστέρα Μιντιλογλίου. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Ιωάννου (94’) με τον Αχαιό να παίρνει το πρώτο οτυ «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.

Ο Ατρόμητος Λάππα σημείωσε την πρώτη του νίκη με 3-1 επί του Αστέρα χάρη στα τέρματα των Ν. Φραγκούλια (41’), Δήμα (72’) και Ανδρεόπουλου (81’). Για τον Αστέρα σκόραρε ο Παπαβασιλείου (88’).

Τέλος τον βαθμό της λευκής ισοπαλίας μοιράστηκαν Δόξα Νιφορεΐκων και Δόξα Παραλίας (0-0).