Ποδόσφαιρο

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Ο Παναιγιάλειος έπιασε… την Ρόδο (1-1) από τα κέρατα…

Σημαντικό βαθμό πήρε ο Παναιγιάλειος, μέσα στη Ρόδο, αποσπώντας 1-1 από την ομώνυμη ομάδα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).

ΤΗΝ… «ΚΟΙΜΙΣΕ» ΚΑΙ ΣΚΟΡΑΡΕ

Μια… «καλοκουρδισμένη» μηχανή ήταν ο Παναιγιάλειος στο πρώτο ημίχρονο στο νησί των ιπποτών κι απέναντι στην γηπεδούχο Ρόδο, η οποία άμυνά του, «έλυνε κι έδενε» με αποτέλεσμα οι παίκτες της «Μαύρης Θύελλας» να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους να… πάρουν ανάσα με αποτέλεσμα μην μπορούν να βρουν ανοικτούς διαδρόμους. Οι γηπεδούχοι πήγαν να πάρουν προβάδισμα στο 13ο λεπτό, αλλά ο Παπαδόπουλος είπε «όχι» στην κεφαλιά του Μπαρμπαρούσι. Στη συνέχεια ο Παναιγιάλειος με ηρεμία στο παιχνίδι του, έδωσε χώρο στη Ρόδο και στην κυριολεξία την… κοίμισε και στο 41ο λεπτό ο Φωκαϊδης βρέθηκε σε θέση βολής και από πλάγια θέση έγραψε το 1-0 για τον Παναιγιάλειο, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα του σουτ του Δούμτση, αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ «ΕΛΑΦΙΑ» ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΗ ΣΤΙΓΜΗ

Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος, μπήκε το ίδιο δυνατά, έχοντας τους ίδιους αμυντικούς προσανατολισμούς, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, στο 47ο λεπτό ο Δούμτσης βρέθηκε σε θέση βολής, στέλνοντας όμως την πάλα άουτ. Έπειτα οι της Ρόδου ανέβασαν την απόδοσή τους, δημιούργησαν ρήγματα στην άμυνα της Αιγιώτικης ομάδας, χωρίς όμως να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον γκολκίπερ Παπαδόπουλο. Όσο η ώρα περνούσε, η Ρόδος προσπαθούσε, αλλά οι παίκτες της «Μαύρης Θύελλας», είχαν κλειστούς τους διαδρόμους στην άμυνά τους και παράλληλα έπαιζαν την κόντρα επίθεση. Σε μια από αυτές στο 63ο λεπτό, ο Μανουσάκης έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Βασίλτση, με τη σειρά του έκανε το σουτ σε κενή εστία που πέρασε άουτ, ενώ στο 74ο λεπτό το απευθείας φάουλ του Γκίκα δεν βρήκε στόχο. Στη συνέχεια η Ρόδος δεν είχε άλλη επιλογή, πίεσε περισσότερο με το σουτ του Πατσιαβούρα στο 76ο λεπτό να φεύγει άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα (79ο) ο Παπαδόπουλος είπε ξανά «όχι» στον Μπαρμπαρούση που προσπάθησε να σκοράρει με το κεφάλι. Όμως τα «ελάφια» πίεσαν και σε μια ανύποπτη στιγμή κατάφεραν να σκοράρουν με τον Λόρι Κέρι στο 83ο λεπτό, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1, ύστερα από τη σέντρα του Μπαρμπαρούση.

ΡΟΔΟΣ (Μ. Σκύβαλος): Μανουσάκης, Καψάλης, Μίσκου, Νικολόπουλος (56΄Ξεπαπαδάκης), Τσούτσης (56΄Ζούνης), Τρόκα (68΄Πατσιαβούρας), Καρύκι, Λάσκαρης (80΄Αργκιλέσι), Δούμτσης (56΄Γονιωτάκης), Μπαρμπαρούσης, Κέρι.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Παπαδόπουλος, Φωκαϊδης (54΄λ.τρ. Πατρώνης), Κοντοχρήστος, Μαυρόπουλος, Γκίκα, Βασίλτσης (67΄Παπαδόπουλος), Βήτος, Μακρής, Κραγιόπουλος, Μωραϊτης, Σκούτας (78΄ Τρέσα).

*Ο τεχνικός διευθυντής της Ρόδου Κώστας Καπίνο, αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Δημητρακόπουλου