Ερασιτεχνικό

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Νίκησαν τα φαβορί (Ολα τ’ αποτελέσματα)

Ο Αρης «διέλυσε» την Θύελλα Αιγίου, ο ΑΠΣ Πάτραι 3-0 τον Δαβουρλή, ισόπαλο το Κεραυνός- Νίκη (0-0)- Πήρε τον βαθμό στις καθυστερήσεις ο Πήγασος

Μια αγωνιστική πριν πέσει η αυλαία του πρώτου γύρου ο Αρης Πατρών συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 26 βαθμούς. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 6-2 εκτός έδρας την Θύελλα Αιγίου και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενούνται από τον Κεραυνό θέλοντας το «τρίποντο» για να αναδειχθούν πρωταθλητές χειμώνα.

Τα τέρματα του Αρη σημείωσαν οι Μητρόπουλος (4, 25’πεν.), Σίδερης (21’), Λιμάτσι (36’), Σταθόπουλος (57’), Σπανός (90’ πεν.). Για τους ηττημένους σκόραραν οι Γκοτσόπουλος (68’ πεν.) και Διαμαντόπουλος (85’).

Ο ΑΠΣ Πάτραι αν και τα βρήκε «μπαστούνια» στο πρώτο ημίχρονο από τον Δαβουρλή στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη την οποία και πήρε με σκορ 3-0. Για τους πράσινους σκόραραν οι Ούτσικα (57’), Σουγλέρης (72’) και Σπηλιωτόπουλος (82’).

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το σημαντικότερο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής ανάμεσα στη Νίκη Προαστίου και τον Κεραυνό (0-0).

Με 1-1 έληξε η αναμέτρηση του Πήγασου με την Αιγείρα/Ακράτα με τον Φίλιππο Σχοινά να κάνει το ντεμπούτου το στο πάγκο των φιλοξενούμενων. Η Αιγείρα προηγήθηκε στο 30’ με πέναλτι του Μαγγίνα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 92’ ο Πήγασος. Νωρίτερα και στο 34’ ο Πήγασος έχασε πέναλτι με τον Αποσκίτη το οποίο απέκρουσε ο Οικονομόπουλος.

Την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Αχαϊκός ο οποίος βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το συγκρότημα του Χρήστου Γκρέκα νίκησε στα Καλάβρυτα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα με 4-1 χάρης στα τέρματα των Καλόφωνου (3’), Γράββαλου (8’, 74’) και Παπαϊωάννου (41’). Για τους ηττημένους είχε μειώσει σε 1-2 στο 25’ ο Τσαβαλάς.

Τέλος το βράδυ του Σαββάτου ο Εθνικός Πατρών επικράτησε με 4-0 του Αετού Ρίου. Για τους νικητές σκόραραν οι Ζησιμόπουλος (44’), Αναγνωστόπουλος (47’, 48’) και Παναγόπουλος (59’).

12ΑΕ Καλαβρύτων100195461

Ο διαιτητής της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πήγασο και την Αιγείρα/Ακράτα, Μιχάλης Ζήκος, δείχνει την κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Πήγασου Θόδωρο Λαμπρόπουλο

Ντεμπούτο στον πάγκο της Αιγείρας έκανε το Σάββατο ο έμπειρος τεχνικός Φίλιππος Σχοινάς.

Ο προπονητής του Εθνικού Λεωνίδας Κυβελίδης είδε την ομάδα του να κερδίζει εύκολα τον Αετό Ρίου με 4-0

Το βράδυ του Σαββάτου έκανε αρκετό κρύο ωστόσο στο γήπεδο των Προσφυγικών βρέθηκαν φίλαθλοι για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι του Εθνικού με τον Αετό Ρίου