Ερασιτεχνικό

SUPER CUP: Η πρώτη κούπα της σαιζόν

Ο περσινός Κυπελλούχος Διαγόρας Βραχνεΐκων και ο περσινός πρωταθλητής της Α’ Κατηγορίας ΑΠΣ Πάτραι σήμερα (18:00) στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς για το Super Cup

Στη σέντρα θα οδηγηθούν για πρώτη φορά φέτος ο Διαγόρας Βραχνεΐκων και ο ΑΠΣ Πάτραι για το Super Cup. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας αγωνιστικής χρονιάς θα διεξαχθεί στο Κάνιστρας στις 18:00 με τις δύο ομάδες να θέλουν να διεκδικήσουν την κούπα.

Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων πέρυσι κατέκτησε το Κύπελλο Ερασιτεχνών ενώ ο ΑΠΣ Πάτραι αναδείχθηκε πρωταθλητής της Α’ Κατηγορίας.

Ο φετινός τελικός του Super Cup της Ε.Π.Σ. Αχαΐας είναι ο 15ος συνολικά από το 2006, όταν και ξεκίνησε επίσημα αυτός ο θεσμός.

Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων είναι ο πολυνίκης του θεσμού, ο οποίος έχει κατακτήσει το τρόπαιο 4 φορές. Η τελευταία φορά που το συγκρότημα του Δημήτρη Σακελλαρόπουλου κατέκτησε την κούπα ήταν το 2018 όταν στα πέναλτι επικράτησε με 4-3 του Πανμοβριακού Ριόλου (κ.δ. 1-1).

Η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΣ Αχαΐας ανακοίνωσε και την τετράδα των διαιτητών που θα διευθύνει την αναμέτρηση.

Διαιτητής ορίστηκε ο Βαγγέλης Σαφαρίκας με βοηθούς τους Μιχάλη Ανδριανό και Άγγελο Καρρά. Τέταρτος ρέφερι θα είναι ο Γιάννης Πράνταλος.

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ

Αναλυτικά οι προηγούμενοι τελικοί Super Cup έχουν ως εξής:

2006 – Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ατρόμητος Λάππα-Ζαβλάνι 2-0

2007 – Γήπεδο Εθνικό Στάδιο Αιγίου, Παναιγιάλειος-Αχιλλέας Καμαρών 8-2

2008 – Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Αχιλλέας Καμαρών-Διαγόρας 1-0

2009 – Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Εθνικός Σαγεΐκων-Παναιγιάλειος 0-0 (4-2 πέν)

2010 – Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Τριταιικός-Ατρόμητος Λάππα 4-2

2011 – Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Τριταιικός-Θύελλα Πατρών 1-0

2012 – Γήπεδο. «Α. Κάνιστρας», Διαγόρας-Εθνικός Σαγεΐκων 0-0 (4-2 πέν.)

2013 – Γήπεδο «Φ. Αραβαντινός», Ατρόμητος Λάππα-Αναγέννηση Πατρών 5-1

2014 – Παμπελοποννησιακό στάδιο, Διαγόρας-Αναγέννηση Πατρών 4-1

2015 – Παμπελοποννησιακό στάδιο, Κεραυνός Αγ. Βασιλείου-Άρης Πατρών 2-0

2016 – Γήπεδο Παναχαϊκής, Αχαϊκή-Κεραυνός Αγ. Βασιλείου 1-0

2017 – Δημοτικό στάδιο Καλαβρύτων, Διαγόρας-Κεραυνός Αγ. Βασιλείου 2-1

2018 – Γήπεδο «Φ. Αραβαντινός», Διαγόρας-Πανμοβριακός Ριόλου 1-1 (4-3 πέν.)

2019 – Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Θύελλα Πατρών-Ατρόμητος Πατρών 2-0

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Να το ευχαριστηθεί ο κόσμος»

Σε μερικές ώρες ο Κυπελλούχος ΕΠΣ Αχαΐας Διαγόρας θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΣ Πάτραι με τον τεχνικό του συλλόγου Δημήτρη Σακελλαρόπουλο να τονίζει μιλώντας στη «Γ»: «Είναι ένα παιχνίδι και μόνο προετοιμασίας, αλλά δεν παύει να είναι γιορτή, καθώς αναμετρώνται ο πρωταθλητής και ο κυπελλούχος. Από την πλευρά μας θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».

ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΣΑΡΡΗΣ: «Εύχομαι να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι»

Τον Κυπελλούχο ΕΠΣ Αχαΐας υποδέχεται ο ιστορικός και πρωταθλητής ΑΠΣ Πάτραι, με τον προπονητή Σταμάτη Σαρρή, μιλώντας στη «Γ» να δηλώνει: «Είναι αγώνας περίεργος, μιας και έρχεται σε στιγμή που οι δύο ομάδες είναι ανέτοιμες. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν χαρακτηρίζεται αγώνας-γιορτή, καθώς είναι και για τους δύο ένας άτυπος τίτλος. Εύχομαι να γίνει ένα ωραίο παιχνίδι, που όμως δεν πρέπει να επηρεάσει για τη συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες».

Επιστροφή Ζήκου μετά από δύο χρόνια

Ύστερα από δύο χρόνια απουσίας από τον πάγκο του Διαγόρα Βραχναϊκων ο Ανδρέας Ζήκος επέστρεψε σε αυτόν, καθώς συμφώνησε σε όλα με τους διοικούντες την ομάδα. Ο Ζήκος θα βρίσκεται σήμερα στο «Αν. Κάνιστρας» για να παρακολουθήσει τον τελικό του σούπερ καπ και από τη Δευτέρα βάζει φόρμα και πιάνει δουλειά.