Ποδόσφαιρο

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Βαθμολογική ανάσα για τον ΑΠΣ Πάτραι

Ο ΑΠΣ Πάτραι νίκησε 1-0 τον Πανγυθεατικό με γκολ του Κυβελίδη από το 1ο λεπτό

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισαν τόσο οι παίκτες του ΑΠΣ Πάτραι, όσο και ο νέος τεχνικός Ανδρέας Ζήκος, καθώς οι πράσινοι επικράτησαν 1-0 του Πανηγυθεατικού για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (4ος όμιλος).

Έτσι μετά το τρίποντο αυτό, ο ΑΠΣ Πάτραι έχει ανεβασμένη ψυχολογία ενόψει του προσεχούς παιχνιδιού με την ΑΕ Μυκόνου εκτός έδρας, ωστόσο το άγχος του προπονητή Ανδρέα Ζήκου μεγαλώνει, καθώς αύριο θα γνωρίζει εάν και κατά πόσο μπορεί να υπολογίζει τον Καλαμπόκα, που αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση.

ΣΚΟΡΑΡΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ο ΑΠΣ Πάτραι ήταν καλύτερος του αντιπάλου του στο πρώτο ημίχρονο και πριν καλά-καλά καταλάβουν οι του Γυθείου τι γίνεται, βρέθηκαν πίσω στο σκορ (1-0) με σκόρερ τον Λεωνίδα Κυβελίδη με κεφαλιά στο 1ο λεπτό. Έπειτα οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έχασαν κι άλλες ευκαιρίες αρχικά με τον Θ. Βλασόπουλο στο 19ο λεπτό και έπειτα με τον Σαμπανέι στο 44ο λεπτό, ενώ λίγο έλειψε νωρίτερα να «πληρώσει» την αδράνειά του ο ιστορικός σύλλογος, καθώς ο Αιγιώτης στην καταγωγή Σπηλιωτόπουλος του Πανγυθεατικού στο 39ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας έτσι κλασική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ «ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ»

Στην επανάληψη ο ΑΠΣ Πάτραι έχοντας το υπέρ του σκορ ανέβασε την απόδοσή του, θέλησε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα, αλλά στο 47ο λεπτό ο Σαμπανέι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας έτσι μια ακόμη ευκαιρία. Τα λεπτά περνούσαν ο Πανγυθεατικός είχε την υπεροχή, ωστόσο η πράσινη άμυνα κρατούσε με «νύχια και με δόντια» το γκολ του πρώτου μέρους

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ: Βορύλας, Ζέλος, Φούφουλας, Καλαμπόκας (11΄λ.τρ. Γιαννόπουλος), Ν. Βλασόπουλος, Ζελενίτσας, Θ. Βλασόπουλος (46΄Σταυρόπουλος), Μαστραντωνάκης, Σαμπανέι (70΄Θεοφάνης), Β. Γερογιάννης, Κυβελίδης (84΄Λιμάτσι).

ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ: Καβανιώτης, Χρυσικός (60΄Μανωλάκος), Πετρόπουλος (74΄Διαμαντάκος), Κωστάτος, Αναστασάτος, Μπουρελάκος, Κουρτέσης, Σαμλατάκος, Σπηλιωτόπουλος, Γιαννόπουλος, Κοκκινάκης.

Α         Ν         Ι           Η         ΓΚ        Β

Αιολικός                        5          4          0            1            6-3      12

Πανιώνιος                     4          3          1            0           9-1      10

ΑΕ Μυκόνου                 5          3          1            1            4-2      10

ΠΑΕ Ρόδος                    4          3          0           1            9-4       9

ΑΟ Πυλίου Κω               5          3          0          2            9-6      9

ΑΕ Ερμιονίδας               5          2          2          1            4-3      8

Πανηλειακός                  5          2          2          1             5-6      8

Φοίνικας Ν.Επ.              5          1          3          1             7-5      6

Αίας Γαστούνης             5          2          0          3            5-10   6

ΑΠΣ Πάτραι                   5          1          1          3          6-9      4

Πανγυθεατικός              5          0          3          2          3-5      3

Ιάλυσος                           5          1          0          4          5-9      3

ΑΟ Διαβολιτσίου          5          0          3          2          3-7      3

Παναργειακός               5          1          0          4          3-8      3