Ποδόσφαιρο

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: «Αφεντικό» στην έδρα του

Ο Παναιγιάλειος επικράτησε 2-0 του Βύζαντα Μεγάρων και απέχει τρεις βαθμούς από την κορυφή

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

«Αφεντικό» στην έδρα του ο Παναιγιάλειος, καθώς πέρασε και το… εμπόδιο του μαχητικού Βύζαντα Μεγάρων, νικώντας τον 2-0 κι έκανε το απόλυτο (6 στα 6) στο γήπεδο της Αβύθου, «σκαρφάλωσε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας μόλις τρεις από την πρώτη θέση.

Η αιγιώτικη ομάδα συνεχίζει την ανοδική πορεία, μια πορεία που όπως φαίνεται δεν έχει… σταματημό με τη δουλειά του Νίκου Μανούρα να φαίνεται, ύστερα από 12 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).

EΝΑ «ΤΣΟΥΒΑΛΙ» ΓΚΟΛ

Με το… καλημέρα οι φιλοξενούμενοι πήγαν να κάνουν τη… ζημιά, ευτυχώς όμως το σουτ του Δρυμούτση μόλις στο 2ο λεπτό, δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ Παπαδόπουλο, που μπλόκαρε. Οι παίκτες του Παναιγιάλειου δεν αγχώθηκαν κι απάντησαν γρήγορα, με το πλασέ του Μακρή τρία λεπτά αργότερα (5ο) που πέρασε άουτ, ενώ στο 15ο λεπτό ο Φωκαΐδης δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Στη συνέχεια ο Παναιγιάλειος έγινε πιο απειλητικός, πίεσε περισσότερο κι έχασε σωρεία ευκαιριών (18ο Σκούτας, 18ο, 20;o είχε δοκάρι ο Μακρής) και τελικά δικαιώθηκε λίγο αργότερα. Στο ημίωρο, η αιγιώτικη ομάδα κέρδισε πέναλτι (χέρι Ρεσούλι), αλλά ο Μακρής από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα άουτ, στο 35ο λεπτό, ο Φωκαΐδης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος δεν ήθελε να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη, κυνήγησε με πάθος το γκολ και στο 51ο λεπτό «φώναξε παρών», καθώς ο Σκούτας έστειλε την μπάλα άουτ και τρία λεπτά αργότερα (54ο) άνοιξε το σκορ (1-0) ο Βασίλτσης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το σουτ του Χαϊκάλη στο 56ο λεπτό και με τον Φουάσι στο 58ο λεπτό. Έπειτα χάθηκαν κι άλλες κραυγαλέες ευκαιρίες από τους παίκτες της «Μαύρης Θύελλας (59ο Μακρής, 65ο Κοντοχρήστος, 85ο Τρέσα, 87ο Βιλανάκης) για να έρθει ξανά στις καθυστερήσεις ο Βασίλτσης να γράψει το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Ι. Παπαδόπουλος, Βήτος (72΄ Κοτσόκολος), Κυριακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαϊδης (82΄ Βιλανάκης), Μακρής, Σκούτας (52΄ Βασίλτσης), Κοντοχρήστος, Σανδραβέλης, Λούκας (73΄ Τρέσα), Κραγιόπουλος.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Λ. Βασιλειάδης): Πίνης, Ζαχαράκης, Δρυμούτσης, Μουσκάι, Ρεσούλι, Χατζημελετιάδης, Ρέππας (60΄ Καραγιάννης), Φουάσι, Χαϊκάλης, Γκολφινόπουλος, Χατζάκος (73΄ Ντερμίσι).