Ξανά στο «καναβάτσο» η κοκκινόμαυρη ομάδα

Η Παναχαϊκή ηττήθηκε μετά από τραγικό λάθος του κίπερ (2-1) στις καθυστερήσεις από την Ηλιούπολη και έμεινε στους 13 βαθμούς

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Ψυχρολουσία ή αν προτιμάτε ξανά στο «καναβάτσο» έπεσε η Παναχαϊκή, μετά την ήττα -σοκ που υπέστη με 2-1 από την Ηλιούπολη για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα 2.

Μια ήττα που ήρθε την χειρότερη στιγμή, όταν δηλαδή, εκεί που πίστευε ότι θα καταφέρει να «τσιμπήσει» τον έναν πόντο, δεν πήρε κανέναν και ο αντίπαλος που… κυνηγά (σ.σ. Τηλυκράτης), πήρε νίκη μέσα στη Ρόδο επί του Διαγόρα και ξέφυγε δύο πόντους (15β.) από την κοκκινόμαυρη ομάδα.

ΕΙΧΑΝ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ

Παναχαϊκή και Ηλιούπολη στο πρώτα είκοσι λεπτά αγώνα είχαν νευρικότητα, δεν μπορούσαν να διασπάσουν τις άμυνες, καθώς η μια φοβόταν την άλλη, όμως στα επόμενα λεπτά ο αγώνας είχε μια «άγρια» ομορφιά, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα, όταν στο 26ο λεπτό ο Φουρλάνος εκτέλεσε φάουλ, έγινε η κεφαλιά από τον Βενάρδο προς τα πίσω και ο Μάντιτς αμαρκάριστος με πλασέ έκανε το 1-0 για την Ηλιούπολη. Και σαν να… χτύπησε «ηλεκτροσόκ» τους παίκτες της Παναχαϊκής, βρήκαν δίχτυα με την σέντρα (27ο), ο Πέρεθ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών της Ηλιούπολης και ο Πατρινός που καιροφυλαχτούσε ισοφάρισε σε 1-1. Η συνέχεια δεν ήταν η καλύτερη για τους δύο, καθώς δεν δημιούργησαν τις ευκαιρίες, που θα μετουσίωναν σε γκολ οι επιθετικοί κι έτσι πήγαν με «Χ» στα αποδυτήρια.

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΠΑΤΡΙΝΟΣ-ΣΟΚ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, η Παναχαϊκή βγήκε λίγο άψυχα, έδωσε δικαίωμα και τα «αχ» από τον πάγκο της Ηλιούπολης ήρθαν, καθώς ούτε ο Ράμος στο 50ό λεπτό, αλλά ούτε και ο Μπάρμπαρο στο 61ο λεπτό βρήκαν δίχτυα. Στη συνέχεια η Παναχαϊκή πίεσε, προσπάθησε, χωρίς όμως αποτέλεσμα, είχε δοκάρι στο 83ο λεπτό με τον Πατρινό και λίγο πριν τελειώσει το παιχνίδι και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, μετά το τραγικό λάθος του Κολοβούρη που βγήκε εκτός εστίας ο Φρίμπονγκ προσπάθησε να τον κρεμάσει με τον κίπερ να μην μπορεί να ανακόψει την πορεία της μπάλας και να την στρώνει στον Μπάρμπαρο που βρέθηκε στην περιοχή και με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 για την Ηλιούπολη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Λιοφάγος (46΄Τραορέ), Καραγιάννης, Μπαρέ, Νάστος (62΄ Γαϊτανίδης), Ζαμόρα, Προύντζος (88΄ Ντε Ολιβέιρα), Πατρινός, Μασούρας, Ζέκοφ (72΄Χριστόπουλος), Πέρεθ (72΄Μπόουνεν).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Βενάρδος (58΄Μπάρμπαρο), Ράμος (73΄Κρέτση), Ασίγκμπα, Μπουσάι, Μάντιτς (89΄ Ανδρέου), Παντελίδης (46΄Φρίμπονγκ), Τοπάλ, Φουρλάνος, Λατίνοβιτς, Ντέντλερ.

Γ. ΤΑΤΣΗΣ: «Μια ήττα που ήρθε σε σημείο που δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε»

Ένα παιχνίδι που θέλαμε τη νίκη εννοείται, ένα παιχνίδι που θέλαμε να το παλέψουμε όπως όλα τελείωσε με ήττα δική μας σε μια στιγμή που δεν προλάβαμε να αντιδράσουμε καθώς ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με έναν τρόπο που δεν το περιμέναμε. Ήταν ένα παιχνίδι τακτικής στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο άνοιξε το παιχνίδι εκατέρωθεν, θα μπορούσε να είχε σημειωθεί κάποιο γκολ όμως όσο πέρναγε η ώρα δίναμε ώθηση και πηγαίναμε τον αντίπαλο στα καρέ του. Ένα αποτέλεσμα που μας αφήνει πάλι στην προσπάθεια εννοείται και νικηφόρο να ήταν πάλι στην προσπάθεια θα ήμασταν αλλά βαθμολογίας και ψυχολογίας. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, συνεχίζουμε. Ξέρουμε ότι ήταν δύσκολο όπως και στη νίκη θα παρέμενε δύσκολο να πάμε να διεκδικήσουμε ό,τι καλύτερο μέχρι το τέλος».

Ο… μοιραίος

Η κακή ψυχολογία των τελευταίων αγωνιστικών φαίνεται ότι έχει επηρεάσει τον κίπερ της Παναχαϊκής Ανδρέα Κολοβούρη. Από την αρχή της αναμέτρησης φαινόταν ότι τα πατήματά του δεν ήταν σωστά και έχει κακή ψυχολογία. Αυτό στην συνέχεια στοίχησε στην ομάδα όταν δέχτηκε το δεύτερο γκολ από την Ηλιούπολη στο 93’ μετά από λανθασμένη εκτίμηση του έμπειρου γκολκίπερ με αποτέλεσμα να βρεθεί ξανά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δεν ήταν αρκετό

Ο Θέμης Πατρινός σε ένα ακόμα παιχνίδι της Παναχαϊκής έφερε το παιχνίδι στα ίσια με την Ηλιούπολη ισοφαρίζοντας τον Μπαρέ στον πίνακα των σκόρερ σημειώνοντας το 5ο του γκολ. Δυστυχώς για την κοκκινόμαυρη ομάδα αυτό το τέρμα δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας με την Παναχαϊκή να βυθίζεται ξανά…

Η ήττα έφερε κατήφεια

Στην Πάτρα βρίσκεται από το Σάββατο ο ένας εκ των μετόχων της Παναχαϊκής και αυτός δεν είναι άλλος από τον Jared Weiss. Ο ίδιος παρακολούθησε και την Κυριακή την εντός έδρας αναμέτρηση με την Ηλιούπολη και όπως διακρίνετε και στη φωτό μετά το γκολ των φιλοξενούμενων η απογοήτευση στο πρόσωπό τους, τόσο στου Αμερικανού όσο και του Πέτρου Σταθάκη, είναι εμφανής. Ίσως κανένας από τους δύο και ειδικά ο Πέτρος Σταθάκης να μην περίμενε την ήττα μέσα στην Αγυιά από την Ηλιούπολη.

Απογοήτευση από τον κόσμο

Δυναμικό «παρών» έδωσε ο κόσμος της Παναχαϊκής στην Αγυιά στο παιχνίδι με την Ηλιούπολη. 3.000 χιλιάδες φίλοι της μεγάλης κυρίας έσπρωχναν τους κοκκινόμαυρους προς τη νίκη όμως στο τέλος η ήττα έφερε απογοήτευση.