Ερασιτεχνικό

Με «χρυσό» γκολ στην παράταση πέρασε ο Διαγόρας από την Καλαμάτα

Ο Διαγόρας στο 106 με τέρμα του Γκολφινόπουλου πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επιβλήθηκε στην Καλαμάτα του Πανθουριακού.

Η ομάδα των Βραχνεϊκων έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο κυρίως στην επανάληψη που κέρδισε κατά κράτος τον αντίπαλό της.

Στο 21′ ο Σκούρτας έκανε ωραία προσποίηση και το σουτ μπλόκαρε ο Κόκκαλη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γεωργαντόπουλος απείλησε και πάλι με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο Πανθουριακός στο 28′ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κουντάνης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Φαββατά που πλάσαρε άουτ σε κενή εστία καθώς ο Μπαρδάκης είχε εξουδετερωθεί.

Στο 38′ ήρθε για τον Διαγόρα η μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από σουτ του Σκούρτα, ο Γκολφινόπουλος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ όπου και ήταν η τελευταία ευκαιρία πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 57′ οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή με τον Γκουντάνη όμως πρόλαβε τον κίνδυνο ο γκολκίπερ Θανόπουλος και έδιωξε. Στο 64’ ο Διαγόρας χάνει τεράστια ευκαιρία με τον Μούτσα όπως και στο 65’ ο ίδιος και ο Γεωργαντόπουλος να πλασάρουν σε τριπλή διαρκείας φάση και να διώχνουν στη γραμμή οι αμυντικοί του Πανθουριακού. Στο 67′ νέα ευκαιρία με το σουτ του Σταυρόπουλου να περνάει λίγο άουτ.

Στο 81′ και πάλι ο Διαγόρας απειλεί με τον Σταυρόπουλο όμως ο Κόκκαλης μπλόκαρε.

Στο 91’ εντυπωσιακή απόκρουση του Κόκκαλη σε σουτ του Σταυρόπουλου με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στο 106’ μετά από λάθος απομάκρυνση ο Γκολφινόπουλος γίνεται αποδέκτης της μπάλας μπαίνει από τα πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ γράφει το 0-1.

Στο 110’ ο Γεωργαντόπουλος με σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι με τον διαιτητή λίγο αργότερα να σφυρίζει την λήξη της αναμέτρησης και τον Διαγόρα να παίρνει μια μεγάλη πρόκρηση.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Τ. Σακελλαρόπουλος):  Κόκκαλης, Αγγελόπουλος, Γιαννακόπουλος, Οδεμισώτης, Καραχάλιος (111′ Δημόπουλος), Κουντάνης (72′ Κουρεντής), Φαββατάς (72′ Γεωργουλέας), Ζαχαρόπουλος (111′ Κάκαλης), Σεντεμέντες (111′  Ρασσιάς), Σπανός, Δαλκαφούκης (82′ Καραϊσκος).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Δ. Σακελλαρόπουλος): Μπαρδάκης (31′ λ.τ. Θανόπουλος), Βασιλόπουλος (90′ Μπαρλάς), Γκολφινόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Τσεκούρας, Σταυρόπουλος, Αποστολόπουλος (110′ Τσουραμάνης), Σκούρτας (59′ Μούτσα), Γεωργαντόπουλος, Σπανός.

Βύρων Καβάλας – ΑΣ Γιαννιτσά 2-0

Άρης Βούλας – ΑΟ Νέας Αρτάκης *Θέμα με τα δελτία των φιλοξενούμενων, ΟΡΙΣΤΙΚΗ η μη διεξαγωγή