Ποδόσφαιρο

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Ολοένα και ψηλώνει

Ο Παναιγιάλειος κέρδισε 2-0 την ΑΕΡ Αφάντου και διεύρυνε το σερί νικών

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Παναιγιάλειος διεύρυνε το σερί νικών, συνέχισε την ανοδική του πορεία, καθώς επικράτησε της ΑΕΡ Αφάντου 2-0 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).

Μια «Μαύρη Θύελλα», που μπορεί να μην έπαιξε το «φανταζί» ποδόσφαιρο, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι σε μια αξιόμαχη αντίπαλο φτάνοντας τους 16 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

ΕΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΗΣ

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η αιγιώτικη ομάδα θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό της, δημιούργησε ευκαιρίες (8΄, 12΄Μακρής) και κατάφερε να βρει δίχτυα στο 25ο λεπτό, όταν ο Κραγιόπουλος από μακρινή απόσταση έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της φιλοξενούμενης ομάδας. Στη συνέχεια ο Παναιγιάλειος έψαξε το δεύτερο γκολ, αλλά δεν το βρήκε με τον Γκίκα στο 39ο λεπτό. Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Μανούρα ανέβασαν την απόδοσή τους, όσο χρειαζόταν δυσκόλεψαν τους Ροδίτες, με τον Κοντοχρήστο 69ο λεπτό να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο ίδιος και οι συμπαίκτες του χαμογέλασαν, καθώς είδαν στο 71ο λεπτό τον Φωκαΐδη να σκοράρει και να πετυχαίνει το 2-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν από το… πουθενά να μειώσουν, εάν ο Κοτσόκολος στο 77ο λεπτό δεν έστελνε σε απόκρουσή του την μπάλα στο δοκάρι.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Γ. Παπαδόπουλος, Μωραΐτης, Κυριακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαΐδης (76΄ Βασίλτσης), Μακρής, Γκίκα (90΄ Θεοφανόπουλος), Κοντοχρήστος, Σανδραβέλης, Λουκάς (64΄ Τρέσα), Κραγιόπουλος (90΄ Τσεκούρας).

ΑΕΡ ΑΦΑΝΤΟΥ: Σταματούλλας, Σουλάι, Κεσίδης, Φερεντίνος (60΄ Κορλός), Λαθούρης, Αντωνίου (46΄ Αποστολίδης), Γκέτσι, Τσάβαρης, Κουτσιανικούλης (74΄ Κιόστογλου), Ζέλεφ, Λεσάι (46΄ Παναγιωτίδης).