Published

on

Ο Παναιγιάλειος έστω και δύσκολα νίκησε 2-1 την μαχητική Εράνη Φιλιατρών

Του ΤΑΣΟΥ Α. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Έστω και δύσκολα ο Παναιγιάλειος μπήκε με το δεξί στο νέο έτος, καθώς έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Εράνης Φιλιατρών στο γήπεδο της Αβύθου, νικώντας την 2-1 για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας (3ος όμιλος).

Έτσι το κλείσιμο του α΄ γύρου του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε μια καλύτερη συνέχεια στο εν λόγω πρωτάθλημα που συμμετέχει, μιας και έκλεισε τη χρονιά που έφυγε με τρεις ήττες (Παναργειακός, Θύελλα Ραφήνας, Κόρινθος), ατενίζοντας το μέλλον του σε αυτό με άλλο αέρα.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ

Η «Μαύρη Θύελλα» μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, κόντρα στους φιλοξενούμενους, είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, απώλεσε ευκαιρίες, που δεν κατάφεραν οι παίκτες της να τις μετουσιώσουν σε γκολ, κινδύνεψαν δε από την Εράνη Φιλιατρών (σουτ Κωνσταντινόπουλου στο 11ο λεπτό), φυσικά «φωνάζουν» για πέναλτι (20ό λεπτό) στον Μακρή, που δεν τους δόθηκε, ήρθε έπειτα το δοκάρι των φιλοξενούμενων (24ο λεπτό) από τον Δημητρίου να την «καρδιοχτυπήσει», αλλά ό,τι και να έκαναν γκολ δεν σημείωναν.

ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ

Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος -ενδεχομένως οι παίκτες τα… άκουσαν από τον προπονητή τους Ν. Μανούρα- μπήκε πιο ψυχωμένος, είχε διπλή ευκαιρία (σουτ και κεφαλιά) με τον Βασίλτση στο 50ό λεπτό, έπειτα όμως χάρηκε, καθώς στο 54ο λεπτό πήρε προβάδισμα, όταν από κόρνερ του Κοντοχρήστου ο Βαγγέλης Μακρής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Εράνης γράφοντας το 1-0. Το γκολ αυτό, αντί να δώσει ρυθμό στους παίκτες της αιγιώτικης ομάδας, τους «κοίμισε», οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και με αυτογκόλ του Τακίδη στο 75ο λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1 και φυσικά πανηγύρισαν. Ευτυχώς όμως η «Μαύρη Θύελλα» αφυπνίστηκε και δεν ήθελε να την… πατήσει όπως στα προηγούμενα παιχνίδια, ανέβασε στροφές και τελικά πήρε τη νίκη (2-1) και τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Μαυρόπουλου στο 82ο λεπτό.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας): Παπαδόπουλος, Μωραΐτης, Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαΐδης (85′ Κοτσόκολος), Μακρής, Σκούτας (60′ Λουκάς), Κοντοχρήστος (85′ Βιλανάκης), Σανδραβέλης, Κραγιόπουλος, Βασίλτσης (70′ Λιάτος).

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Θ. Γιακαλής): Σαββίδης, Μπινιώρης, Τσερπές, Μπουρδέκας (85′ Σινάνι), Πέππας, Κωνσταντόπουλος, Ηλιόπουλος, Πουλιάνος (85′ Λακριτής), Καραμπέτσος, Γκεβόρι, Δημητρίου (65′ Παπαδόπουλος).